77313-190-20LF - Storage & Server IO (Amphenol ICC)
Manufacturer Part Number:77313-190-20LF
Manufacturer:Storage & Server IO (Amphenol ICC)
Part of Description:CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
TypeDescription
SeriesBERGSTIK®
PackageBag
Part StatusActive
Connector TypeHeader, Breakaway
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions20
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions LoadedAll
StyleBoard to Board or Cable
ShroudingUnshrouded
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.266" (6.75mm)
Contact Length - Post0.159" (4.05mm)
Overall Contact Length0.525" (13.34mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)