FTS-127-04-S-DV - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:FTS-127-04-S-DV
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN HEADER SMD 54POS 1.27MM
REMARK
Buy the FTS-127-04-S-DV Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Specification
TypeDescription
SeriesFTS
PackageTube
Part StatusActive
Connector TypeHeader, Cuttable
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Number of Positions54
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.050" (1.27mm)
Number of Positions LoadedAll
StyleBoard to Board or Cable
ShroudingUnshrouded
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post-
Overall Contact Length-
Insulation Height0.034" (0.86mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - PostTin
Contact MaterialPhosphor Bronze
Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Features-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Insulation ColorBlack
Current Rating (Amps)3.4A per Contact