FTSH-127-01-F-DH - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:FTSH-127-01-F-DH
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN HEADER SMD R/A 54POS 1.27MM
REMARK
Buy the FTSH-127-01-F-DH Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Specification
TypeDescription
SeriesFTSH
PackageBulk
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Number of Positions54
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.050" (1.27mm)
ShroudingUnshrouded
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post-
Overall Contact Length-
Insulation Height0.135" (3.43mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating3.00µin (0.076µm)
Features-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Insulation ColorBlack
Current Rating (Amps)3.4A per Contact