DF3DZ-15P-2V(51) - Hirose
Manufacturer Part Number:DF3DZ-15P-2V(51)
Manufacturer:Hirose
Part of Description:CONN HEADER SMD 15POS 2MM
TypeDescription
SeriesDF3
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part StatusObsolete
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Positions15
Number of Rows1
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
StyleBoard to Board or Cable
ShroudingShrouded - 4 Wall
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating-
Contact Length - Post-
Overall Contact Length-
Insulation Height0.232" (5.90mm)
Contact ShapeCircular
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - Post-
Contact MaterialPhosphor Bronze
Insulation MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesSolder Retention
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Insulation ColorBeige
Current Rating (Amps)3A