FTMH-150-03-F-DV-P - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:FTMH-150-03-F-DV-P
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN HEADER SMD 100POS 1MM
REMARK
Buy the FTMH-150-03-F-DV-P Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Specification
TypeDescription
SeriesFTMH
PackageTube
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.039" (1.00mm)
Number of Positions100
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.039" (1.00mm)
Number of Positions LoadedAll
StyleBoard to Board
ShroudingUnshrouded
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.065" (1.65mm)
Contact Length - Post-
Overall Contact Length-
Insulation Height0.059" (1.50mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating3.00µin (0.076µm)
Contact Finish - PostTin
Contact MaterialPhosphor Bronze
Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
FeaturesPick and Place
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Insulation ColorBlack
Current Rating (Amps)2.8A per Contact
Voltage Rating-
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 4759
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related Samtec, Inc. Components
860-80-006-40-001101 Preci-Dip
CONN HEADER SMD R/A 6POS 1MM...