PXC16SBAN - Sullins Connector Solutions
Manufacturer Part Number:PXC16SBAN
Manufacturer:Sullins Connector Solutions
Part of Description:CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM
TypeDescription
Series-
PackageBulk
Part StatusObsolete
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions16
Number of Rows1
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
StyleBoard to Board or Cable
ShroudingUnshrouded
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.140" (3.56mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - PostTin
Contact MaterialCopper Alloy
Insulation MaterialThermoplastic, Polyester
Features-
Operating Temperature-
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Insulation ColorBlack
Current Rating (Amps)3A