961204-5500-AR-TP - 3M
Manufacturer Part Number:961204-5500-AR-TP
Manufacturer:3M
Part of Description:CONN HEADER SMD R/A 4POS 2.54MM
TypeDescription
Series961
PackageTube
Part StatusObsolete
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions4
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions LoadedAll
StyleBoard to Board
ShroudingUnshrouded
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post-
Overall Contact Length-
Insulation Height0.197" (5.00mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - MatingFlash
Contact Finish - PostTin
Contact MaterialCopper Alloy
Insulation MaterialThermoplastic
Features-
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Insulation ColorBlack
Current Rating (Amps)2A