EHT-120-01-S-D-SM-13-P-TR - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:EHT-120-01-S-D-SM-13-P-TR
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN HEADER SMD 40POS 2MM
REMARK
Buy the EHT-120-01-S-D-SM-13-P-TR Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Specification
TypeDescription
SeriesEHT
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Positions40
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded39
StyleBoard to Cable/Wire
ShroudingShrouded - 4 Wall
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Contact Length - Mating0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post-
Overall Contact Length-
Insulation Height0.370" (9.40mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - PostTin
Contact MaterialPhosphor Bronze
Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
FeaturesKeying Slot, Pick and Place
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Insulation ColorBlack
Current Rating (Amps)3A