BZX884C43 - Rectron USA
Manufacturer Part Number:BZX884C43
Manufacturer:Rectron USA
Part of Description:DIODE ZENER 43V 250MW DN1006
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43 V
Tolerance±5%
Power - Max250 mW
Impedance (Max) (Zzt)150 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr30.1 µA @ 50 mV