BZT52B39 - Rectron USA
Manufacturer Part Number:BZT52B39
Manufacturer:Rectron USA
Part of Description:DIODE ZENER 39V 500MW SOD-123
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)39 V
Tolerance±2%
Power - Max500 mW
Impedance (Max) (Zzt)130 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr100 nA @ 27.3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900 mV @ 10 mA