BZX84C51 - Rectron USA
Manufacturer Part Number:BZX84C51
Manufacturer:Rectron USA
Part of Description:DIODE ZENER 51V 200MW SOT-23
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51 V
Tolerance±5%
Power - Max350 mW
Impedance (Max) (Zzt)180 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr100 nA @ 35.7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900 mV @ 10 mA