BZT52B43S - Rectron USA
Manufacturer Part Number:BZT52B43S
Manufacturer:Rectron USA
Part of Description:DIODE ZENER 43V 500MW SOD-323
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43 V
Tolerance±2%
Power - Max500 mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr100 nA @ 32 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900 mV @ 10 mA