BZX584B56 - Rectron USA
Manufacturer Part Number:BZX584B56
Manufacturer:Rectron USA
Part of Description:DIODE ZENER 56V 200MW SOD-523
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)56 V
Tolerance±5%
Power - Max200 mW
Impedance (Max) (Zzt)200 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr100 nA @ 43 V