BZX984B68 - Rectron USA
Manufacturer Part Number:BZX984B68
Manufacturer:Rectron USA
Part of Description:DIODE ZENER 68V 150MW SOD-923
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)68 V
Tolerance±2%
Power - Max150 mW
Impedance (Max) (Zzt)240 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr100 nA @ 52 V