BZX984C5V6 - Rectron USA
Manufacturer Part Number:BZX984C5V6
Manufacturer:Rectron USA
Part of Description:DIODE ZENER 5.6V 150MW SOD-923
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6 V
Tolerance-
Power - Max150 mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr1 µA @ 2 V