BZD27C43P RFG - TSC (Taiwan Semiconductor)
Manufacturer Part Number:BZD27C43P RFG
Manufacturer:TSC (Taiwan Semiconductor)
Part of Description:DIODE ZENER 43V 1W SUB SMA
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:954 In Stock
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43 V
Tolerance±6.97%
Power - Max1 W
Impedance (Max) (Zzt)45 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr1 µA @ 33 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)