BZX884C51 - Rectron USA
Manufacturer Part Number:BZX884C51
Manufacturer:Rectron USA
Part of Description:DIODE ZENER 51V 250MW DN1006
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51 V
Tolerance±5%
Power - Max250 mW
Impedance (Max) (Zzt)180 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr35.7 µA @ 50 mV