BZD27C5V1P - Rectron USA
Manufacturer Part Number:BZD27C5V1P
Manufacturer:Rectron USA
Part of Description:DIODE ZENER 5.1V 800MW SOD-123F
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1 V
Tolerance±6%
Power - Max800 mW
Impedance (Max) (Zzt)3 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 1 V