BZX84B8V2 - Rectron USA
Manufacturer Part Number:BZX84B8V2
Manufacturer:Rectron USA
Part of Description:DIODE ZENER 8.2V 350MW SOT-23
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:996 In Stock
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2 V
Tolerance±2%
Power - Max350 mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr700 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900 mV @ 10 mA