BZT52C3V6S - Rectron USA
Manufacturer Part Number:BZT52C3V6S
Manufacturer:Rectron USA
Part of Description:DIODE ZENER 3.6V 200MW SOD-323
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6 V
Tolerance±5%
Power - Max200 mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900 mV @ 10 mA