BZX84C6V8W - Rectron USA
Manufacturer Part Number:BZX84C6V8W
Manufacturer:Rectron USA
Part of Description:DIODE ZENER 6.8V 200MW SOT-323
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8 V
Tolerance±10%
Power - Max200 mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr2 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900 mV @ 10 mA