BZM55B43 - Rectron USA
Manufacturer Part Number:BZM55B43
Manufacturer:Rectron USA
Part of Description:ZENER 43V 500MW MICRO-MELF
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43 V
Tolerance-
Power - Max500 mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr100 nA @ 33 V