BZX85C68 - Rectron USA
Manufacturer Part Number:BZX85C68
Manufacturer:Rectron USA
Part of Description:DIODE ZENER 68V 1.3W DO-41
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)68 V
Tolerance±5%
Power - Max1.3 W
Impedance (Max) (Zzt)130 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr500 nA @ 51 V