BZX884C7V5 - Rectron USA
Manufacturer Part Number:BZX884C7V5
Manufacturer:Rectron USA
Part of Description:DIODE ZENER 7.5V 250MW DN1006
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5 V
Tolerance±5%
Power - Max250 mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 1 V