SBLB25L20CTHE3/45 - Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Manufacturer Part Number:SBLB25L20CTHE3/45
Manufacturer:Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Part of Description:DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V TO263AB
TypeDescription
Series-
PackageTube
Part StatusObsolete
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)12.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If490 mV @ 12.5 A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr900 µA @ 20 V
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C