MBR30150CT - SMC Diode Solutions
Manufacturer Part Number:MBR30150CT
Manufacturer:SMC Diode Solutions
Part of Description:DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220
TypeDescription
Series-
PackageTube
Part StatusActive
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1 V @ 15 A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1 mA @ 150 V
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C