60CNQ035SM - SMC Diode Solutions
Manufacturer Part Number:60CNQ035SM
Manufacturer:SMC Diode Solutions
Part of Description:DIODE SCHOTTKY 35V 30A PRM3-SM
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:310 In Stock
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If640 mV @ 30 A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5 mA @ 35 V
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C