25CTQ035STR - SMC Diode Solutions
Manufacturer Part Number:25CTQ035STR
Manufacturer:SMC Diode Solutions
Part of Description:25A, 35V, D2PAK, SCHOTTKY RECTIF
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part StatusActive
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If560 mV @ 15 A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1 mA @ 35 V
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C