209CMQ135 - SMC Diode Solutions
Manufacturer Part Number:209CMQ135
Manufacturer:SMC Diode Solutions
Part of Description:DIODE SCHOTTKY 135V 100A PRM4
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:146 In Stock
TypeDescription
Series-
PackageBulk
Part StatusActive
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)135 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.03 V @ 100 A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr3 mA @ 135 V
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C