MSRTA400160(A) - GeneSiC Semiconductor
Manufacturer Part Number:MSRTA400160(A)
Manufacturer:GeneSiC Semiconductor
Part of Description:DIODE MODULE 1.6KV 400A 3TOWER
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:114 In Stock
TypeDescription
Series-
PackageBulk
Part StatusActive
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)400A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2 V @ 400 A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr25 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C