MBRT30035R - GeneSiC Semiconductor
Manufacturer Part Number:MBRT30035R
Manufacturer:GeneSiC Semiconductor
Part of Description:DIODE MODULE 35V 300A 3TOWER
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:90 In Stock
TypeDescription
Series-
PackageBulk
Part StatusActive
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeSchottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)300A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750 mV @ 150 A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1 mA @ 20 V
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C