86CNQ200SL - SMC Diode Solutions
Manufacturer Part Number:86CNQ200SL
Manufacturer:SMC Diode Solutions
Part of Description:DIODE SCHOTTKY 200V 40A PRM2-SL
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:462 In Stock
TypeDescription
Series-
PackageBulk
Part StatusActive
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.14 V @ 40 A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1.1 mA @ 200 V
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C