81CNQ040S2 - SMC Diode Solutions
Manufacturer Part Number:81CNQ040S2
Manufacturer:SMC Diode Solutions
Part of Description:DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V PRM2
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:439 In Stock
TypeDescription
Series-
PackageBulk
Part StatusActive
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)80A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If740 mV @ 80 A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5 mA @ 40 V
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C