FFM1000W - Rectron USA
Manufacturer Part Number:FFM1000W
Manufacturer:Rectron USA
Part of Description:DIODE GEN PURP 1000V 500MA SMX
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000 V
Current - Average Rectified (Io)500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.8 V @ 500 mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)300 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F15pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMX
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C