RL1N1000F - Rectron USA
Manufacturer Part Number:RL1N1000F
Manufacturer:Rectron USA
Part of Description:DIODE GEN PURP 1000V 1A A405
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000 V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.8 V @ 500 mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)300 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F15pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageA-405
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 131621
Minimum: 1
Related Rectron USA Components
S1DFSHMXG
S1DFSHMXG TSC (Taiwan Semiconductor)
DIODE, 1A, 200V, AEC-Q101, SOD-1...