CDBJFSC3650-G - Comchip Technology
Manufacturer Part Number:CDBJFSC3650-G
Manufacturer:Comchip Technology
Part of Description:DIODE, SIC STKY 3A 650V TO-220F
TypeDescription
Series-
PackageTube
Part StatusActive
Diode TypeSilicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)650 V
Current - Average Rectified (Io)3A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.7 V @ 3 A
SpeedNo Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F190pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 2735
Minimum: 1
Related Comchip Technology Components
RL253
RL253 Rectron USA
DIODE GEN PURP 1000V 2.5A R-3...