PWRACAWALL16V1A - Linx Technologies
Manufacturer Part Number:PWRACAWALL16V1A
Manufacturer:Linx Technologies
Part of Description:AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 16V 16W
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:340 In Stock
TypeDescription
Series-
PackageBox
Part StatusNot For New Designs
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount (Class II)
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input-
Voltage - Output16V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)16 W
No Load Power Consumption-
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm