57-12D-1500-5 - NTE Electronics, Inc.
Manufacturer Part Number:57-12D-1500-5
Manufacturer:NTE Electronics, Inc.
Part of Description:AC-DC 12V 1.5A 2.5MM PLUG
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:307 In Stock
TypeDescription
Series-
PackageBag
Part StatusActive
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount (Class II)
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)18 W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D.