TRG36A15-11E03 VI - Cincon
Manufacturer Part Number:TRG36A15-11E03 VI
Manufacturer:Cincon
Part of Description:AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 36W
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:275 In Stock
TypeDescription
SeriesTRG36 (36W)
PackageBox
Part StatusActive
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)2.4A
Power (Watts)36 W
No Load Power Consumption75mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI, CoC Tier 2
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Cord Length70.9" (1.80m)
Input ConnectorIEC 320-C8
Size / Dimension4.37" L x 2.01" W x 0.89" H (111.0mm x 51.0mm x 22.5mm)