57-24D-600-2 - NTE Electronics, Inc.
Manufacturer Part Number:57-24D-600-2
Manufacturer:NTE Electronics, Inc.
Part of Description:AC-DC 24V .6A 2.5MM JACK
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:365 In Stock
TypeDescription
Series-
PackageBag
Part StatusActive
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount (Class II)
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)600mA
Power (Watts)14 W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Jack, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D.