TR70MB120-01E02 VI - Cincon
Manufacturer Part Number:TR70MB120-01E02 VI
Manufacturer:Cincon
Part of Description:AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 70W
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:231 In Stock
TypeDescription
SeriesTR70M (70W)
PackageBox
Part StatusActive
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input80 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)5.8A
Power (Watts)70 W
No Load Power Consumption150mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel VI, CoC Tier 2
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Cord Length48" (1.22m)
Input ConnectorIEC 320-C8
Size / Dimension4.72" L x 2.05" W x 1.22" H (120.0mm x 52.0mm x 31.0mm)