SST-90-W65S-F11-N3100 - Luminus Devices
Manufacturer Part Number:SST-90-W65S-F11-N3100
Manufacturer:Luminus Devices
Part of Description:BIG CHIP LED HB MODULE WHITE
TypeDescription
SeriesSST-90
PackageTray
Part StatusObsolete
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)6500K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Luminous Flux @ Current/Temperature975lm (950lm ~ 1000lm)
Current - Test3.15A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.25V
Lumens/Watt @ Current - Test95 lm/W
Current - Max9A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension11.00mm L x 10.00mm W
Height5.40mm
Light Emitting Surface (LES)8.00mm Dia