CXM-9-35-80-36-AA00-F2-2 - Luminus Devices
Manufacturer Part Number:CXM-9-35-80-36-AA00-F2-2
Manufacturer:Luminus Devices
Part of Description:LED COB WHT 9MM 3500K 80CRI
TypeDescription
SeriesCXM-9
PackageTray
Part StatusActive
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3500K 2-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Luminous Flux @ Current/Temperature985lm (960lm ~ 1010lm)
Current - Test240mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)35V
Lumens/Watt @ Current - Test117 lm/W
Current - Max530mA
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension15.00mm L x 15.00mm W
Height1.37mm
Light Emitting Surface (LES)9.00mm Dia