CXM-9-30-90-36-AC00-F2-3 - Luminus Devices
Manufacturer Part Number:CXM-9-30-90-36-AC00-F2-3
Manufacturer:Luminus Devices
Part of Description:LED COB 8.4W 980LM 13.5MM SQ SMD
TypeDescription
SeriesCXM-9
PackageTray
Part StatusNot For New Designs
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Luminous Flux @ Current/Temperature830lm (Typ)
Current - Test240mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)36V
Lumens/Watt @ Current - Test96 lm/W
Current - Max530mA
CRI (Color Rendering Index)90
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension13.50mm L x 13.50mm W
Height1.37mm
Light Emitting Surface (LES)9.00mm Dia