CHM-9-30-95-36-XH00-F2-2 - Luminus Devices
Manufacturer Part Number:CHM-9-30-95-36-XH00-F2-2
Manufacturer:Luminus Devices
Part of Description:LED COB 3000K 95CRI 36V SMD
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:924 In Stock
TypeDescription
SeriesCHM-9
PackageTray
Part StatusActive
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3000K 2-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Luminous Flux @ Current/Temperature1825lm (Typ)
Current - Test720mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)36V
Lumens/Watt @ Current - Test70 lm/W
Current - Max1.05A
CRI (Color Rendering Index)95
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension19.00mm L x 19.00mm W
Height1.37mm
Light Emitting Surface (LES)9.00mm Dia