CHM-9-35-80-36-XH00-F1-3 - Luminus Devices
Manufacturer Part Number:CHM-9-35-80-36-XH00-F1-3
Manufacturer:Luminus Devices
Part of Description:LED COB 3500K 80CRI 36V SMD
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:845 In Stock
TypeDescription
SeriesCHM-9
PackageTray
Part StatusActive
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Luminous Flux @ Current/Temperature-
Current - Test720mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)36V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max1.05A
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension19.00mm L x 19.00mm W
Height1.37mm
Light Emitting Surface (LES)9.00mm Dia