PM4340.331NLT - PulseLarsen Antenna
Manufacturer Part Number:PM4340.331NLT
Manufacturer:PulseLarsen Antenna
Part of Description:FIXED IND 330NH 14A 5 MOHM SMD
TypeDescription
SeriesPM4340.XXXNLT
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part StatusActive
TypeMolded
Material - Core-
Inductance330 nH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)14 A
Current - Saturation (Isat)18A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)5mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
RatingsAEC-Q200
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test100 kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)