AISR-875-820M - Abracon
Manufacturer Part Number:AISR-875-820M
Manufacturer:Abracon
Part of Description:FIXED IND 82UH 1A 240 MOHM TH
TypeDescription
SeriesAISR-875
PackageBulk
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance82 µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)1 A
Current - Saturation (Isat)-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)240mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test2.52 MHz
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)