ERA-6VRW1581V - Panasonic
Manufacturer Part Number:ERA-6VRW1581V
Manufacturer:Panasonic
Part of Description:RES 1.58K OHM 0.05% 1/4W 0805
TypeDescription
SeriesERA-6V
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance1.58 kOhms
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
RatingsAEC-Q200
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)