RK73H2ETTD2744F - KOA Speer Electronics, Inc.
Manufacturer Part Number:RK73H2ETTD2744F
Manufacturer:KOA Speer Electronics, Inc.
Part of Description:RES 2.74M OHM 1% 1/2W 1210
TypeDescription
SeriesRK73H
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part StatusActive
Resistance2.74 MOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
RatingsAEC-Q200
Size / Dimension0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)